spot_img
spot_img
Utorak, 16 travnja, 2024

Kontrolirate li što djeca gledaju na internetu? Evo što savjetuju profesor iz Nove Bile i psihologinja iz Viteza

Jedan Novotravničanin, otac malodobnog djeteta, kazao nam je da je svjestan da apsolutna kontrola ne postoji, ali da se trudi koliko može i zna da djetetu ograniči online vrijeme.

Apsolutni nadzor nad djetetom ne postoji, teško ga je imati ali trudim se ograničiti ga što više na način da mu upalim dječji mod, te da mu prebacim crtiće na SD karticu kako ih ne bi sam tražio po internetu. Ostalo on nema šta istraživati, kazao nam je Novotravničanin.

Da djeci treba kontrola od malih nogu slažu se i ljudi iz struke. Mario Debeljak, profesor informatike u Osnovnoj školi “Nova Bila”, kaže kako ostaje upitno kolika je kontrola roditelja, te da djeca trebaju znati da ih roditelji kontroliraju.

Sve veći broj mališana internet koristi i prije nego krene u školu, a ostaje upitno kolika je roditeljska kontrola. Najčešće se spajaju preko mobitela i laptopa, a jako je bitno da roditelji što ranije krenu sa kontrolom njihovog online vremena i zaštitom od neželjenih stvari, kazao je Debeljak za Drukčiji.

Mogućnosti izbora adekvatnih softvera, kaže, danas su velike.

Postoji nekoliko dobrih softvera kao što su Parental control i Web protection, koji u sustavu zaštite računala mogu definirati vremenske rokove, omogućiti ili onemogućiti određene programe i igrice koje djeca mogu koristiti, te što je jako bitno – filtrirati web stranice i prijavljivati aktivnosti, rekao je Debeljak.

Sa one druge, psihološke strane, za djecu je dobro da se naviknu koristiti internet na ispravan način. Tako psihologinja Klementina Nuk iz Centra za mentalno zdravlje Vitez kaže kako kontrola treba postojati.

Neupitno je trebaju li roditelji kontrolirati djecu kao i to da djeca trebaju imati ograničeno vrijeme na internetu. Ipak, sami nadzor i zabrane koje roditelji nerijetko uvode nisu prva stvar koju roditelji trebaju napraviti. Ono što je neophodno kada govorimo o društvenim mrežama, jeste educirati djecu kao što to činimo za dosta drugih stvari. Treba im objasniti opasnosti s kojima se nerijetko susreću na društvenim mrežama. Jedna studija u Hrvatskoj donijela je šokantne podatke da čak četvrtina predškolaca koristi društvene mreže potpuno bez nadzora roditelja, pa je neophodna edukacija prije i tijekom korištenja, kazala je Nuk.

Ipak, upozorava psihologinja, potrebno je paziti da se u kontroli ne pretjera.

Zabrane često mogu imati kontraefekt jer zabrana bez objašnjenja teško će proći, onda se to djeci može činiti još privlačnijim. Kontrola koja nije suptilna nego otvorena može utjecati na snižavanje samopouzdanja djece i dovesti do toga da kada se dijete susretne sa nekom rizičnom situacijom to prešuti roditeljima, rekla je Nuk, piše drukciji.ba.

DRUKCIJI.BA

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM