Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Kadeti BiH nisu uspjeli, u elitni krug kvalifikacija idu Ukrajina i Island

Današnjim porazom u Doboju kod Kaknja od reprezentacije Ukrajine rezultatom 2:3, kadetska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine okončala je nastup u prvom stupnju kvalifikacijama za europsko prvenstvo 2019. godine na trećem mjestu grupe 2 s četiri boda iz tri utakmice te se nije plasirala u elitni krug.

Zbog ovog poraza bh. tim se ne može nadati da će, nakon što budu završene kvalifikacije u preostalih 12 grupa, biti ni među četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije koje će također naredne godine dobiti mogućnost da nastupe u elitnom krugu kvalifikacija.

BiH će, naime, imati samo jedan bod, s obzirom na to da im se brišu tri boda za pobjedu protiv Gibraltara koji je bio posljednjeplasirani u grupi. Strijelci za Ukrajinu, koja je sa sedam bodova završila kao prva, bili su Heorhi Sudakov u 13. minuti iz penala te Eric Shuranov u 29. i 68. minuti, dok su za bh. tim golove postigli Ajdin Jusupović u 45. te Faruk Duraković u 74. minuti iz penala.

Island je u isto vrijeme u Zenici s 8:0 porazio Gibraltar te izborio direktan plasman u elitni krug kvalifikacija. Bh. kadeti su istim rezultatom i protiv istog protivnika ostvarili jedinu pobjedu na ovom turniru. Gibraltar je zadnji bez bodova.

Bh. tim je i ovu utakmicu završio s igračem manje, jer je Belmin Bobarić u 89. minuti zaradio drugi žuti karton te automatski i isključujući – crveni.