spot_img
spot_img
Srijeda, 24 travnja, 2024

Gotovo 29.000 bh. državljana 2018. dobilo boravišnu dozvolu u Sloveniji: Odlaze vozači, varioci…

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH navode da je u Sloveniju otišlo 23 posto vozača, isto toliko varilaca, 7 posto zidara…

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH na rad u inozemstvo ove godine iz BiH je otišlo 10.913 osoba. Od ovog broja 10.090 građana je otišlo u Sloveniju, a 823 radnika su dobila posao u Njemačkoj.

Podaci Ministarstva unutarnjih poslova Slovenije pak govore da je dozvolu za boravak u ovoj zemlji 2018. godine dobilo 28.599 državljana BiH, piše Klix.ba.

Od broja dozvola izdanih bh. državljanima (52.475), od siječnja do listopada 2018. godine, 2.193 dozvole su za stalni, a 26.406 za privremeni boravak. Najviše dozvola izdano je u listopadu.

BiH je po broju izdanih dozvola daleko ispred zemalja regije, poput Crne Gore čiji su državljani dobili 285 boravišnih dozvola, Makedonije s 3.740 boravišnih dozvola te Srbije i Kosova sa s 8.942, odnosno 6.364 boravišne dozvole.

Podaci se odnose na državljane BiH koji su zahtjeve za boravišne dozvole predavali ne samo u Veleposlanstvu Slovenije u BiH, već i u slovenskim veleposlanstvima u drugim zemljama, kao i na broj zahtjeva koje su u ime radnika osobno predali poslodavci u Sloveniji.

U tom broju u ljestvici uračunati su i podaci o dozvolama za boravak i rad koji se produžavaju u Republici Sloveniji na godišnjoj razini.

Zbroj izdanih dozvola za boravak i rad u ljestvici ne predstavlja samo boravišne dozvole radi zaposlenja, već i boravišne dozvole iz drugih razloga određenih u Zakonu o strancima Republike Slovenije, kao što su spajanje obitelji, studij, plava karta, drugi opravdani razlozi i sično.

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH navode da je u Sloveniju otišlo 23 posto vozača, isto toliko varilaca, 7 posto zidara te u manjem postotku ostale profesije uglavnom vezane za građevinsku industriju, kao što su elektroizolateri, hidroizolateri, elektromonteri, hidromonteri, armirači, fasaderi i slično. Radnici koji su otišli u Njemačku dobili su posao kao njegovatelji.

“Za sve ove profesije postoje viškovi na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja u BiH”, navode iz Agencije.

Što se tiče uvjeta rada, iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH povremeno kontroliraju poslodavce koji zapošljavaju bh. radnike te obilaze radnike kako bi se uvjerili poštuju li se sporazumi prema kojima su zaposleni.

“Mi ne možemo uspoređivati uvjete rada u inozemstvu i na domaćem tržištu rada, već samo kontrolirati poštuju li se odredbe sporazuma. Do sada nije bilo slučajeva prevare za posredovanja koja su išla putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a radnici su zadovoljni uvjetima rada, prije svega plaćama”, navode iz agencije.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM