Petak, 19 travnja, 2024

Čudo nad čudima u Krakowu – Hrvatska dobila Poljsku 37:23 i izborila polufinale EURA

KRAKOW – Večeras je ispisana najljepša bajka u povijesti hrvatskog rukometa, pa možda i općenito sporta. Otpisani su se razgoropadili i pobjedom 37:23 nad Poljskom izborili plasman u poluzavršnicu Europskog prvenstva, dok će Poljaci i Francuzi u borbu za plasman od 5-8 mjesta.

Naime, nakon iznenađujuće pobjede Norvežana nad Francuskom Hrvatskoj se pružila nadom da eventualnom pobjedom od 11 i više golova razlike prođe dalje, dok Poljaci nisu smijeli izgubiti više od 4 gola razlike, međutim na kraju su izgubili sa čak 14 golova razlike, premda se, podsjetimo, radi o rukometu a ne o košarci.

Hrvati su odlično otvorili utakmicu i već na startu poveli s 3:0 nakon čega su imali nekoliko prilika da odđu do veće prednosti, ali u tome nisu uspjeli. Ipak, u 12. minuti preko Marića, Hrvati prvi put dolaze do plus četiri, bilo je 5:1.

U 23. minuti utakmice Štrlek je siguran za plus pet Hrvata – 11:6, koliko je bilo i na poluvremenu – 15:10, premda je Hrvatska imala i vodstvo 15:9.

U nastavku potpuni raspad Poljaka što koriste hrvatska krila i u 47. minuti susreta dolaze do maksimalnih plus 17 – 30:13! Uistinu senzacionalno, nesvakidašnje, baš onako za sportske anale.

Potom Poljaci prave seriju od 5:0 i unose dodatnu dozu uzbuđenja u susret, ali ipak do potpunog preokreta nisu mogli, te su se Hrvati plasirali u polufinale gdje ih čeka Španjolska, dok će u drugom susretu poluzavršnice igrati Norveška i Njemačka, koja je također kreirala iznenađenje eliminiravši favoriziranu Dansku..

Hrvate je do pobjede vodio fenomenalni Manuel Štrlke koji je postigao 11 pogodaka iz isto toliko pokušaja, Marino Marić je dodao sedam dok je Horvat postigao pet golova. Također, na golu je briljirao Ivan Stevanović, koji je ujedno ponio i epitet igrača utakmice.

Kod domaćina Bielecki i Daszek su postigli po 4 gola.

Susretu je pored malobrojne skupine hrvatskih navijača nazočila i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja se nalazi u trodnevnom posjetu Poljskoj, a eto možda je upravo ona donijela sreću izabranicima Željka Babića koji zaslužuju sve čestitke na ovom istinskom sportskom podvigu.