spot_img
spot_img
Petak, 19 travnja, 2024

Andrej Gajić govorio o svom radu u „National Geographicu“

Na času geografije upoznao je učenike sa svojim naučno istraživačkim radom te stečenom znanju i iskustvima

Andrej Gajić, mladi bh. istraživač, naučnik, profesor, s prestižnom pozicijom u timu „National Geographica“, posjetio je Mješovitu srednju školu Donji Vakuf.

Morski psi

Na času geografije donjovakufskim srednjoškolcima održao je prigodno predavanje, upoznao ih sa svojim naučno istraživačkim radom te stečenim znanjem i iskustvima. Andrej Gajić vezan je za Donji Vakuf, gimnaziju je pohađao u Bugojnu, a Prirodno-matematički fakultet završio u Sarajevu.

Iako nema ni trideset godina, već je stekao svjetsku reputaciju naučnika istraživača morskih dubina u oblasti utjecaja zagađenja, odnosno mikroplastike, teških metala, pesticida i ratnog otpada na razvoj bolesti kod morskih pasa i raža u Mediteranskom i Crvenom moru.

– Moj tim se bavi morskim psima. Do sada sam susreo 40–50 vrsta i pri tome imao puno „bliskih“ susreta. Imamo posebne metode rada sa životinjama koje su se pokazale vrlo učinkovite. One se baziraju na razumijevanju njenog ponašanja, a ne na insistiranju da se nešto uradi – naglašava Gajić.

Gajić je zajedno s kolegama objavio više od 20 radova sa svojim kolegama o diverzitetu Neumskog zaljeva.

– Velika meduza, Demonema dalmatinum, koja je u svijetu vrlo rijetka, može se vidjeti u Neumu. Poređenja radi, na godišnjem nivou zabilježi se tek tridesetak nalaza ove vrste, a u Neumu je bude više od 200. Promjer diska velike meduze iznosi do metar, dužina više od pet metara, nisu opasne, ali su impozantne i interesantne – kazao je Gajić između ostalog na predavanju.

Brojne studije

Gajić je autor više od 50 originalnih naučnih radova, rukovodio je u više od 30 studija na teritoriju Europe, Azije i Afrike i koordinirao snimanje nekoliko dokumentaraca za međunarodne, a autor je i jedne naučno popularne knjige.

Neformalno obrazovanje

– Tijekom svoje čitave karijere zalažem se za neformalno obrazovanje, smatram da je to onaj segment koji donosi istinske vrijednosti bilo kojem stručnjaku, posebno u situaciji kada obrazovni sistem nije baš moderno koncipiran. Svi moji veći angažmani koje sam imao bilo gdje u svijetu rezultat su moga neformalnog obrazovanja. Iako smatram da je formalno obrazovanje nešto što čovjek mora da završi, ali ne mora biti srž rada – ističe Gajić.

Avaz.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM